Site Loader

6 i 7 marca wysłuchaliśmy interesujących wykładów dwojga gości z Uniwersytetu Konstantyna Filozofa w Nitrze, zorganizowanych w ramach współpracy ERASMUS.

W środę prof. Ildikó Kremmer Vančoné, specjalistka w dziedzinie socjolingwistyki, opowiedziała o odmianach języka węgierskiego, którymi posługują się Węgrzy mieszkający poza granicami Węgier (Kisebbségi magyar nyelvváltozatok). Po wprowadzeniu historyczno-geograficznym poznaliśmy definicję języka pluricentrycznego, dowiedzieliśmy się, m.in. co to tyepláki i nanuk ᓇᓄᒃ, czym jest víberliszt i kto chodził do szkoły podstawowej, a kto do powszechnej.

W czwartek prof. István Kozmács, ugrofinista specjalizujący się w języku udmurckim, przybliżył zebranym temat pokrewieństwa językowego (Nyelvrokonság – nyelv, rokonság – rokonitott nyelvek – őstörténet) oraz emocji, jakie po dziś dzień wywołuje u węgierskich nacjonalistów „ugrofinizm” postrzegany jako złowroga ideologia. Na wielu przykładach mogliśmy zobaczyć, jak na przestrzeni wieków próbowano odnaleźć idealny protojęzyk ludzkości i jak stopniowo wykształcała się naukowa metoda językoznawstwa porównawczego.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć: photos.app.goo.gl/Bd3cqLQuXTtWdAsAA.