Katedra Hungarystyki prowadzi działalność dydaktyczną i naukową nieprzerwanie od 1952 roku. Jest ośrodkiem badań hungarologicznych i ugrofinistycznych w dziedzinie literaturoznawstwa, językoznawstwa, historii i kultury. W roku akademickim 2007/2008 w Katedrze Hungarystyki obok specjalizacji węgierskiej otwarta została specjalizacja fińska.

Katedra Hungarystyki dysponuje biblioteką, wyspecjalizowaną w zakresie hungarystyki i ugrofinistyki. Są to unikatowe, największe zbiory biblioteczne w swojej dziedzinie w Polsce.

Przy Katedrze działają: 
Koło Naukowe Studentów Hungarystyki 
Koło Naukowe Fennistów „Majakka”

W ramach działalności dydaktycznej i naukowej pracownicy Katedry współpracują z innymi wydziałami UW. Uczestniczą w międzynarodowych projektach badawczych. Katedra prowadzi wymianę wykładowców, z ośrodkami zagranicznymi – m.in. z uniwersytetem w Budapeszcie (ELTE – www.elte.hu ) Jyväskylä i Groningen. Katedra utrzymuje stałe kontakty z instytucjami kulturalnymi spoza uczelni – Węgierskim Instytutem Kultury (Instytut Kultury Węgierskiej: www.magyarintezet.hu/varso), Instytutem Bálinta Balassiego (Balassi Bálint Intézet) , Międzynarodowym Towarzystwem Hungarologicznym Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. (Nemzetközi Magyarságtudományi Társaság).

[prezentacja o Katedrze]