W ramach programu Erasmus+ można ubiegać się o wyjazd na praktyki zagraniczne. O praktykę warto się ubiegać zwłaszcza na okres wakacyjny.

Kto może się ubiegać o praktykę?
O praktyki mogą ubiegać się studenci, doktoranci (praktyka studencka – SMT) oraz przyszli absolwenci (praktyka absolwencka – SMTA). Uwaga! Żeby wyjechać na praktykę absolwencką student musi zostać zakwalifikowany na praktykę jeszcze przed obroną pracy (licencjackiej / magisterskiej / doktorskiej). Po obronie jest to niemożliwe. Praktykę absolwencką należy odbyć w ciągu 12 miesięcy po zakończeniu studiów na dowolnym cyklu (pierwszego, drugiego lub trzeciego stopnia), licząc od daty obrony. O praktyki mogą się ubiegać także studenci pierwszego roku pierwszego stopnia – wyjazd jest możliwy pod warunkiem ukończenia pierwszego roku studiów.

Gdzie można odbyć praktykę?
Praktykę można odbyć w dowolnie wybranej instytucji, organizacji (np. NGO), firmie, uczelni zagranicznej, ambasadzie, konsulacie w kraju UE lub stowarzyszonym z programem.
Praktyka nie może odbywać się w instytucjach Unii Europejskiej (UE) i innych organach UE, w tym wyspecjalizowanych agencjach, np. agencji narodowej Erasmus. Praktyka może się też odbyć w kraju niestowarzyszonym z programem (np. Wielka Brytania, USA, Korea), ale wówczas jedynie w uczelni (z którą zostanie podpisana umowa międzyinstutucjonalna) lub w ambasadzie/konsulacie kraju UE.

Student sam szuka miejsca praktyk. Nasi studenci odbywali praktyki zgodnie ze swoimi zainteresowaniami i preferencjami, w takich miejscach, jak instytuty kultury, muzea, biblioteki, festiwale, szkolenia psów ratowniczych. Tak naprawdę każda organizacja zagraniczna, w której student będzie musiał posługiwać się językiem węgierskim, fińskim, estońskim lub innym ugrofińskim, jest odpowiednim miejscem na praktyki. Pomocna w znalezieniu miejsca na praktyki może być także ankieta umieszczona na stronie BWZ.

Są dwa typy praktyk: praktyki długoterminowe (co najmniej 60 dni) oraz nowość – krótkoterminowe praktyki mieszane (do 30 dni; tylko dla studentów i doktorantów).

Praktyki długoterminowe
• minimalny okres trwania praktyki to 60 dni programowych (dzień programowy = dzień fizycznej mobilności w kraju organizacji przyjmującej, za który student lub absolwent otrzymuje stypendium zgodnie z kalkulatorem)
• praktyka powinna zakończyć się najpóźniej 31 lipca 2024, ale można się także ubiegać o praktyki kończące się później (zasady kolejnego naboru zostaną ogłoszone na przełomie maja / czerwca, wiadomo już, że stypendium wg nowych zasad będzie wyższe)
• stypendium Erasmus jest przyznawane minimalnie na 60 dni programowych lub maksymalnie na 180 dni programowych
• stypendium na dzień obecny wynosi 700 euro miesięcznie (Finlandia) lub 600 euro miesięcznie (Estonia, Węgry)
• studenci otrzymujący stypendium socjalne na UW, studenci z orzeczonym stopniem niepełnosprawności oraz studenci ze statusem uchodźcy będą mogli uzyskać dopłatę 250 euro miesięcznie
• studentom korzystającym ze zrównoważonych (niskoemisyjnych) środków transportu w dwie strony przysługuje dodatkowe wsparcie w wysokości 50 euro i oraz wsparcie utrzymania na dni podróży (do 4 dni)

Krótkoterminowe praktyki mieszane
• Mieszane praktyki krótkoterminowe organizowane w trybie indywidualnym to rodzaj praktyk łączących mobilność fizyczną na terenie kraju organizacji przyjmującej i wirtualną polegającą na pracy zdalnej świadczonej przez studenta na terenie innego kraju, niż kraj organizacji przyjmującej.
• Mobilność fizyczna (odbywana zagranicą) może trwać minimalnie 5 dni i maksymalnie 30 dni (bez uwzględnienia dni na podróż).
• Mobilność wirtualna (zdalna) musi się odbyć poza krajem organizacji przyjmującej w miejscu wskazanym przez studenta (np. adres zamieszkania studenta) i trwać minimum 10 dni w wypadku studentów (dla doktorantów jest opcjonalna).
• W momencie wyjazdu można mieć tylko jeden warunek.
• Wysokość stypendium krótkoterminowych praktyk mieszanych dla studentów niezależnie od kraju wyjazdu wynosi 70 euro na dzień mobilności fizycznej trwającej od 5 do 14 dni oraz 50 euro na dzień mobilności fizycznej trwającej od 15 do 30 dni, dodatkowo będzie przyznane do 2 dni na podróż, niezależnie od wyboru środka transportu. Jednak, ze względu na limity funduszy, finansowanie będzie przyznawane na maksymalnie 12 dni mobilności fizycznej, wliczając w to 2 dni na podróż. W wypadku korzystania z korzystania ze zrównoważonych (nisko-emisyjnych) środków transportu w dwie strony studentom przysługuje jednorazowy dodatek na pokrycie kosztów podróży w wysokości 50 euro.
• Studenci z mniejszymi szansami, czyli którzy w momencie kwalifikacji posiadają prawo do stypendium socjalnego na UW lub orzeczenie o niepełnosprawności otrzymują dodatkowo dopłatę uzupełniającą w wysokości 100 euro przy mobilności fizycznej trwającej od 5 do 14 dni lub 150 euro przy mobilności fizycznej trwającej od 15 do 30 dni niezależnie od kraju wyjazdu oraz ryczałt na podróż.
• Płatność stypendium realizowana jest w dwóch ratach, pierwsza w ciągu 3 tygodni od podpisania umowy w wysokości 90% całej kwoty i druga w wysokości 10% płatna po powrocie z wymiany i przesłaniu do BWZ wymaganych do rozliczenia dokumentów.
• Mobilność fizyczna i wirtualna musi odbyć się do 31 lipca 2024, ale można się także ubiegać o praktyki kończące się później (zasady kolejnego naboru zostaną ogłoszone na przełomie maja / czerwca).

Zasady kwalifikacji
Kwalifikacja kandydatów odbywa się w macierzystej jednostce studenta (Katedra Hungarystyki). Nabór jest ciągły, aż do wyczerpania funduszy.

Podstawowe kryteria kwalifikacji stanowią:
• zgodność programu praktyki z programem studiów (wykorzystanie znajomości języka węgierskiego, fińskiego, estońskiego lub innego ugrofińskiego podczas praktyki)
• osiągnięcia w nauce (średnia za poprzedni rok akademicki)
• wypełnione porozumienie na formularzu Learning Agreement for Traineeships – część Before the Mobility;
• potwierdzona znajomość języka, w którym ma odbywać się praktyka (ocena z egzaminu końcowego z języka kierunkowego lub zaświadczenie od lektora o znajomości języka)
• w przypadku wyjazdu na praktykę studencką SMT – dopuszczalny jest warunkowy wpis na etap studiów, na którym odbywa się rekrutacja, ale dotyczący wyłącznie niezaliczenia jednego przedmiotu (stan na dzień składania aplikacji)

Po pozytywnym przejściu kwalifikacji komplet dokumentów (zgłoszenie kandydata na wyjazd; porozumienie o programie praktyki (Learning Agreement for Traineeships, część Before the Mobility); oświadczenie dot. poprzednich wyjazdów zrealizowanych w ramach programu Erasmus+ i/lub Erasmus Mundus; oświadczenie dot. wyboru środka transportu) powinien zostać złożony co najmniej na miesiąc przed rozpoczęciem praktyk.

W jednym roku akademickim dopuszcza się przyznanie stypendium Erasmus na jeden wyjazd na studia i jeden wyjazd na praktykę (okresy te nie mogą się pokrywać).

Przed wyjazdem i po przyznaniu stypendium Erasmus na praktykę student/absolwent jest
zobowiązany do wypełnienia on-line testu poziomującego znajomość języka, w którym będzie odbywać praktykę. Test należy wypełnić w systemie Komisji Europejskiej „Online Language Support – OLS” https://academy.europa.eu/ (dotyczy także języków węgierskiego, fińskiego, estońskiego). Wynik testu językowego nie ma wpływu na przyznanie stypendium Erasmus.

Więcej informacji można znaleźć na stronach BWZ:
Wszystkie programy: http://bwz.uw.edu.pl/erasmus-kraje-programu/
Praktyki długoterminowe: http://bwz.uw.edu.pl/dla-studentow-doktorantow-i-przyszlych-absolwentow-praktyki-2022-2023/
Praktyki krótkoterminowe: http://bwz.uw.edu.pl/praktyki-krotkoterminowe-erasmus-2023-24/

Praktyki – poradnik krok po kroku:
http://bwz.uw.edu.pl/wp-content/uploads/sites/358/2023/03/2021SMT_SMTA_krok_po_kroku_22_23studenci_absolwenci-1.pdf

W razie pytań można skontaktować się z dr Anną Buncler (a.buncler@uw.edu.pl, pokój 3.233) lub z p. Dorotą Wiącek z BWZ (dwiacek@adm.uw.edu.pl, tel. +48 22 55 24 068, Pałac Kazimierzowski, II piętro, pokój 28).