Site Loader

W dniach 12-15 maja grupa studentów i pracowników Katedry uczestniczyła w wyjeździe naukowym śladami księcia Franciszka II Rakoczego.

Pierwszym punktem naszego programu był Jarosław, gdzie zwiedziliśmy nie tylko wystawę poświęconą pobytowi księcia w tamtejszym opactwie, ale także wyjątkową Czarną Kaplicę, bogate zbiory pamiątek po papieżu i Kamienicę Orsettich z wieloma eksponatami z okresu Austro-Węgier. Poza tym zobaczyliśmy też pomnik dwóch wiekuistych dębów i dwa niebosiężne kopijniki.

Drugiego dnia zwiedziliśmy Koszyce (Kassa), a w nich m.in. replikę tureckiego domu, w którym książę spędzał czas na wychodźstwie, i gotycką katedrę z kryptą, w której jego ciało spoczęło po ekshumacji. Istotnym punktem był także pomnik Sándora Máraiego i spacer po ulicach tego wielokulturowego miasta. Do Sárospataku dotarliśmy w sobotę wieczorem i zaraz po zameldowaniu się w pensjonacie zeszliśmy pod ziemię degustować wino.

W niedzielę rano zwiedziliśmy miejscowy kościół katolicki i zamek Rakoczego a następnie pojechaliśmy do pobliskiego Ładnego Wzgórza (Széphalom) z muzeum upamiętniającym Ferenca Kazinczyego – wybitnego słowotwórcę i teoretyka oświeceniowej odnowy języka węgierskiego. Po pamiątkowym zdjęciu przy drzewie języków ugrofińskich i wizycie w Tesco ponownie przekroczyliśmy granicę ze Słowacją i udaliśmy się do miejsca narodzin Franciszka II Rakoczego w Boršy (Borsi) mieszczącego interaktywne muzeum przybliżające kontekst historyczny węgierskich walk o wolność.

W poniedziałek rano zwiedziliśmy muzeum i bibliotekę Kolegium Reformowanego w Sárospataku – jednego z głównych ośrodków węgierskiego kalwinizmu, co można uznać za domknięcie ekumenicznej klamry otwartej jarosławskim opactwem.

Czas spędzony na podróży pomiędzy poszczególnymi punktami wycieczki w żadnym wypadku nie był stracony – studenci wygłaszali referaty na tematy związane m.in. z postaciami Rakoczego, Máraiego i Kazinczyego, ponadto zorganizowany też został quiz hungarystyczny z nagrodami.

Podziękowania należą się organizatorom wycieczki, naszym przewodnikom po Koszycach i Sárospataku, kierowcy, który bez problemu manewrował po wąskich uliczkach zwiedzanych miejsc oraz Funduszowi Doskonałości Dydaktycznej UW i Ambasadzie Węgier w Polsce za dofinansowanie.

Zapraszamy do obejrzenia galerii niemal 600 zdjęć; jako że wszystkie fotografie mają opisy, niekiedy dość szczegółowe, warto włączyć ich wyświetlanie klikając na (i). 🙂