konferencja na romanistyce

Instytut Romanistyki Wydziału Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego ma zaszczyt zaprosić na Ogólnopolską Studencko-Doktorancką Konferencję Naukową pod tytułem „Język i tożsamość”, która odbędzie się 25 czerwca 2019 r. na Wydziale Neofilologii Uniwersytetu Warszawskiego.

Uczestnicy Konferencji rozważą związek języka i tożsamości w perspektywie socjolingwistycznej. Jest to zagadnienie nie tylko nieodzownie związane z gatunkiem ludzkim od zarania dziejów, ale też niezwykle aktualne w perspektywie obecnej sytuacji geopolitycznej, w której migracja, dwujęzyczność czy heterogeniczna tożsamość kulturowa stają się codziennością dla coraz większej liczby osób na świecie. Problematyka relacji językowo-tożsamościowych jest i będzie kluczowa dla zrozumienia współczesnego społeczeństwa.

Do udziału w konferencji zapraszamy wszystkich studentów i doktorantów z każdego ośrodka akademickiego w Polsce.

Zachęcamy do przygotowywania referatów poruszających poniższe zagadnienia:

• -Język i jego funkcjonowanie w kontekście socjolingwistycznym i kognitywistycznym
  • -Problemy języka i tożsamości na przykładzie wybranych państw
  • -Język a tożsamość narodowa lub etniczna
  • -Język a postrzeganie świata
  • -Język a migracja
  • -Język a tożsamość i przynależność kulturowa osób dwu- i wielojęzycznych
  • -Język a przynależność grupowa
  • -Pisarze dwujęzyczni - wybór języka a tożsamość
  • -Język i tożsamość w edukacji: wielojęzyczność uczniów i nauczycieli
  • -Język tłumaczy
  • -Język i tożsamość w badaniach literackich
  • -Język i tożsamość jako zagadnienie w różnych dyscyplinach naukowych / w różnych perspektywach badawczych
  • -Metodologia badań nad językiem i tożsamością

Jak również w innych obszarach tematycznych pozostających w związku z tematem konferencji. Badania nie muszą być związane z językiem francuskim i kulturą frankofońską.

Zainteresowanych czynnym udziałem w konferencji zachęcamy do nadsyłania abstraktów. Zgłoszenie udziału zawierające imię, nazwisko, tytuł, afiliację, numer kontaktowy, tytuł wystąpienia, abstrakt (maksymalnie 250 słów) wraz z bibliografią przesyłać należy na adres Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. do 20 maja 2019 roku włącznie. Udział w konferencji, tak czynny, jak i bierny, jest wolny od opłat. W przypadku pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt pod adresem Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .