Katedra Hungarystyki

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Polski | English | Magyar | Suomi

Śladami Węgrów po Polsce południowo-wschodniej

Drukuj

W dniach 26-29 czerwca odbył się wyjazd naukowy pracowników i studentów Katedry Hungarystyki Uniwersytetu Warszawskiego pod hasłem „Śladami Węgrów po Polsce południowo-wschodniej”, podczas którego prawie trzydziestoosobowa grupa naszych hungarystów eksplorowała dawne pogranicze polsko-węgierskie i szukała miejsc związanych z Węgrami i takich, gdzie polska kultura styka się z węgierskością.

 

Regionem, który zwiedzili uczestnicy wyjazdu było głównie Podkarpacie. Pierwszym punktem na hungarystycznej mapie był Zamek w Łańcucie, a także przynależące do niego powozownia i storczykarnia.

Dalej zwiedzano starówkę w Jarosławiu, z dłuższym przystankiem pod adresem: ulica Węgierska i przy pomniku przyjaźni polsko-węgierskiej.

Kolejnym miastem, gdzie wycieczka zatrzymała się na dłużej, był Przemyśl, a w nim między innymi Muzeum Narodowe Ziemi Przemyskiej, bazylika archikatedralna i fort Werner należący do Twierdzy Przemyśl.

Następnym celem było Krosno, gdzie warszawscy hungaryści obejrzeli zabytkową część miasta, a także jego okolice: ścieżka historyczna „Na węgierskim trakcie” w pobliżu Jaślisk, sama miejscowość Jaśliska (słynąca dawniej z handlu węgierskim winem) i przełęcz Beskid nad Czeremchą (na dawnej granicy polsko-węgierskiej, dziś polsko-słowackiej)...

... oraz zamek Kamieniec w Odrzykoniu pod Krosnem, gdzie przebywał Bálint Balassi i Jan Zápolya.

Uczestnicy wycieczki zadbali również o zapomniany grób nieznanego honweda w Zyndranowej i odśpiewali hymn węgierski pod pomnikiem upamiętniającym węgierskich żołnierzy walczących podczas I wojny światowej, znajdującym się na cmentarzu wojennym w miejscowości Łużna pod Gorlicami.

Ostatnim ważnym dla hungarystów miastem był Tarnów, a w nim dom, w którym urodził się Józef Bem, jego mauzoleum, pomnik, tak zwany „węgierski zakątek”, czyli brama seklerska i pomnik Sándora Petőfiego, a także zabytkowe Stare Miasto.

Nie zabrakło również krótszych przystanków w Sanoku i Bieczu.

Podczas autokarowych podróży studenci wysłuchali kilku referatów, między innymi o polsko-węgierskim pograniczu, związkach dynastycznych między tymi dwoma krajami, czy też poecie Gézie Gyónyim walczącym podczas oblężenia twierdzy przemyskiej. Naukową atmosferę uprzyjemniało wspólne śpiewanie węgierskich szlagierów.

Wyjazd był nie tylko odpoczynkiem po niedawno zakończonej sesji egzaminacyjnej i przedsmakiem wakacji, ale także poszerzeniem hungarystycznej wiedzy i kolejnym dowodem na silne polsko-węgierskie powiązania. A w planach już kolejny wyjazd naukowy z Katedry Hungarystyki.

tekst: Michalina Oziembłowska

zdjęcia: Agnieszka Barátka, Marcin Grad, Michał Gralewski, Szymon Pawlas, Konrad Pindel, Małgorzata Taranek.

 

Godziny pracy sekretariatu

  • poniedziałek - 12-15
  • wtorek - nieczynny
  • środa - 10-14
  • czwartek - 10-14
  • piątek - 10-13
Forum Węgierskie

Created with financial support
from UE Erasmus Programme.